Používáte zastaralý prohlížeč. Upgradujte nyní.

Bytový dům ABL

Název projektu: ABL – Bytový dům

Místo: Praha 18 – Letňany, Hlavní město Praha

Fáze projektu zpracovávané našimi lidmi: architektonická studie, projekt pro územní rozhodnutí, projekt pro stavební povolení

Realizace: začala na jaře 2020 (plánované dokončení v roce 2021)

Zadáním bylo nové využití pozemku, který je v současné době v zanedbaném stavu, ale nachází se na velmi atraktivním místě při vjezdu do Letňan v blízkosti areálu výstaviště. Realizací projektu by bylo rekultivováno neudržované nevzhledné místo, které by bylo nahrazeno malým nárazníkovým parkem a novým objektem na vysokých sloupech, který už tak stísněný parter úzké parcely dále nezahustí.

Budova je tedy umístěna na podnoži převýšených železobetonových sloupů s pavlačemi orientovanými do zeleně odvrácené od ulice Beranových. Tato orientace hlavních fasád nejenom umožňuje lepší proslunění bytových jednotek, ale také obrací vstřícnější tvář s velkými okny směrem do veřejného prostoru, zatímco slepá fasáda s pavlačemi a se vstupy do bytů jsou otočeny do zeleně na hranici školního hřiště.

Jedná se o dům doslova prošpikovaný novými technologiemi, využívající environmentální zdroje energie. Zdrojem tepla v podobě tepelných čerpadel počínaje, přes nucené větrání s rekuperací tepla v každém bytě až po fotovoltaickou elektrárnu a větrnou turbínu na střeše budovy. Atraktivní pro okolí bude v tomto směru štítová fasáda budovy orientovaná do křižovatky Tupolevova-Beranových, na které se bude zobrazovat aktuální bilance získané energie z environmentálních zdrojů v porovnání s aktuálními vlivy počasí (teplotou, slunečním svitem, rychlostí větru).

Máte dotaz?

Napište nám zprávu, budeme se vám obratem věnovat.